O nas
Skąd pomysł na Stowarzyszenie PRIMUM AUXILIUM?
Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że prowadząc całkiem normalne ale też dostatnie życie, możemy bez nadmiernego wysiłku także działać społecznie i pomagać innym, założyliśmy Stowarzyszenie Primum Auxilium (z języka łacińskiego „Po pierwsze pomagać”).
Głównym celem Stowarzyszenia jest ustanowienie Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Certyfikat Jestem z Polski”, aby przy pomocy nowoczesnych technologii (aplikacji):
- Promować polskie produkty.
- Zorganizować „ruch społeczny konsumentów i producentów” i powszechną świadomość, że budując lepszą przyszłość naszą i naszych dzieci, musimy (konsumenci i producenci) wspierać się nawzajem tu i teraz.
- Cyfrowy klaster polskich producentów” jako formę organizacji budującej silną pozycję konkurencyjną polskich producentów.
W dalszej kolejności, celem Stowarzyszenia będzie utworzenie funduszu stypendialnego, który będzie finansował dodatkowe zajęcia dla wychowanków domów dziecka ułatwiając im życiowy start, ale także wspierał dzieci i młodzież w trudniejszej sytuacji ekonomicznej, albo osiągającą wyróżniające się wyniki w kształceniu, albo posiadającą szczególny rodzaj uzdolnienia.
---------------------------------
STATUT STOWARZYSZENIA PRIMUM AUXILIUM
Tekst jednolity z dnia 24 listopada 2022, ze zmianami z dnia 14 maj 2024.
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Tworzy się Stowarzyszenie pod nazwą: Stowarzyszenie Primum Auxilium.
- Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów prawa polskiego, w tym ustawy z dnia
7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach oraz niniejszego statutu. - Statut stowarzyszenia określa cele, program działania oraz strukturę organizacyjną i zasady członkostwa w stowarzyszeniu.
§ 2
- Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
- Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Kielce.
- Stowarzyszenie może się posługiwać pieczęcią i emblematami.
- Stowarzyszenie może tworzyć biura i oddziały terenowe.
§ 3
- Stowarzyszenie zarejestrowane jest na czas nieokreślony i posiada osobowość prawną.
- Działalność swoją opiera na pracy społecznej członków, a do prowadzenia swoich spraw może zatrudniać pracowników, w tym swoich członków.
§ 4
- Dla osiągnięcia swoich celów Stowarzyszenie może wspierać działalność innych podmiotów prawnych, zbieżną z celami Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie może realizować cele statutowe poprzez członkostwo w organizacjach zrzeszających organizacje polskie i zagraniczne, o celach statutowych zbieżnych z celami Stowarzyszenia.
§ 5
CELE I SPOSOBY ICH REALIZACJI
Cele Stowarzyszenia to:
- Działalność, oświatowa, kulturalna, naukowa, naukowo-techniczna,
- Działalność charytatywna, w tym na rzecz promocji i organizacji wolontariatu,
- Działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn,
- Działalność promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy,
- Działalność na rzecz ochrony środowiska, ekologii, ochrony zdrowia, pomocy społecznej,
- Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,
- Działalność wspomagająca rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej,
- Podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
- Realizacja innych zadań opisanych w art. 4 ustawy 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U.2023.0.571 z poź. zm.).
§ 6
Stowarzyszenia realizuje swoje cele poprzez:
- Współpracę z instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi, osobami prawnymi, osobami fizycznymi (zarówno prowadzącymi działalność gospodarczą jak i jej nie prowadzącymi) oraz wszelkimi innymi podmiotami, zarówno w kraju jak i za granicą, w celu realizacji celów statutowych,
- Działalność́ wydawniczą, edukacyjną, badawczą, dokumentacyjną, promocyjną oraz szkoleniową, służącą realizacji celów statutowych,
- Skreślony.
- Podejmowanie wszelkich inicjatyw zgodnych z celami statutowymi.
§ 7
- W zakresie wszystkich sposobów realizacji celów określonych w § 6, Stowarzyszenie prowadzi działalność nieodpłatną i odpłatną.
- Działalność statutowa w formie odpłatnej i nieodpłatnej podlega rachunkowemu wyodrębnieniu zgodnie z właściwymi przepisami.
§ 8
Skreślony.
§ 9
MAJĄTEK I DOCHODY STOWARZYSZENIA
Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia w szczególności są:
- darowizny, spadki, zapisy,
- składki członkowskie,
- dotacje i subwencje, granty i inne środki przyznane na realizację projektów,
- dochody ze zbiórek i imprez publicznych,
- dochody z majątku,
- przychody z odpłatnej działalności pożytku publicznego,
§ 10
Skreślony.
§ 11
CZŁONKOWIE ORAZ ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
- Stowarzyszenie posiada członków:
a) zwyczajnych,
b) wspierających,
c) honorowych.
§ 12
CZŁONKOWIE ZWYCZAJNI
- Członkiem zwyczajnym może zostać pełnoletnia osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która złoży pisemna deklarację, i zostanie wpisana w rejestr członków na podstawie uchwały Zarządu, podjętej na pisemny wniosek co najmniej trzech Członków Zwyczajnych.
- Członek zwyczajny ma prawo:
- Uczestniczyć w posiedzeniach Walnego Zebrania Członków z głosem stanowiącym,
- czynnego i biernego prawa wyborczego w wyborach do władz Stowarzyszenia,
- Wysuwać postulaty i wnioski wobec władz Stowarzyszenia w celu usprawnienia form jego działania.
- Członek zwyczajny ma obowiązek:
- Czynnie uczestniczyć w realizowaniu zadań Stowarzyszenia,
- Stosować się do Statutu oraz uchwał i postanowień jego władz,
- Płacić regularnie składki członkowskie,
- Uczestniczyć w posiedzeniach Walnego Zebrania Członków.
§ 13
CZŁONKOWIE WSPIERAJĄCY
- Członkiem wspierającym może być każda osoba fizyczna lub prawna, która zadeklaruje wolę czynnego popierania celów i działalności Stowarzyszenia oraz zadeklaruje pomoc finansową, rzeczową na rzecz Stowarzyszenia. Członkiem wspierającym staje się po założeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu przyznającej członkostwo.
- Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
- Członek wspierający nie posiada biernego ani czynnego prawa wyborczego, poza tym korzysta z wszystkich praw przysługujących członkom zwyczajnym Stowarzyszenia.
§ 14
CZŁONKOWIE HONOROWI
- Członkiem honorowym może zostać osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia. Tytuł członka honorowego nadaje Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.
- Członek honorowy nie posiada biernego i czynnego prawa wyborczego, poza tym korzysta z wszystkich praw przysługujących członkom zwyczajnym Stowarzyszenia.
- Członek honorowy jest zwolniony z opłacania składek członkowskich.
§ 15
- Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
a) dobrowolnej rezygnacji złożonej na piśmie do Zarządu,
b) utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu,
c) śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego,
d) rozwiązania się Stowarzyszenia,
e) skreślenia z listy członków na podstawie uchwały Zarządu.
- Skreślenie z listy członków następuje z powodu:
a) rażącego naruszania postanowień statutu,
b) nieprzestrzegania uchwał i postanowień władz,
c) braku przejawów aktywnej działalności na rzecz Stowarzyszenia,
d) zaleganie z opłatą składek członkowskich przez okres sześciu miesięcy,
e) za szkodliwe działanie na rzecz Stowarzyszenia.
- Członek skreślony przez Zarząd ma prawo odwołania się do Walnego Zebrania w terminie 30 dni od powiadomienia o skreśleniu.
§ 16
WŁADZE STOWARZYSZENIA
- Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zebrania Członków,
- Zarząd,
- Komisja rewizyjna.
- Skreślony.
- Kadencja Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej trwa 4 lata.
§ 17
WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW
- Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
- Walne Zebrania Członków odbywa się co najmniej raz w roku.
- Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd przez powiadomienie wszystkich członków zwyczajnych Stowarzyszenia w formie pisemnej: listownie lub drogą elektroniczną, z podaniem daty, miejsca i porządku zebrania, na 14 dni przed terminem zebrania. Uchwały Walnego Zebrania Członków podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Stowarzyszenia. Jeżeli na zebraniu nie ma wymaganego kworum, zwołuje się zebranie w drugim terminie, który może być ustalony w tym samym dniu, co najmniej pół godziny później w stosunku do godziny podanej w zawiadomieniu o pierwszym terminie. W drugim terminie uchwały Walnego Zebrania Członków podejmowane są zwykłą większością głosów bez względu na liczbę obecnych członków.
- Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają w głosowaniu jawnym. Jednakże Walne Zebranie Członków może zdecydować w formie uchwały podjętej zwykłą większością głosów, o przeprowadzeniu głosowania nad określonymi uchwałami w głosowaniu tajnym.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków może być zwołane w każdym czasie z inicjatywy Zarządu, na żądanie Komisji Rewizyjnej, na pisemne żądanie jednej trzeciej ogółu członków Stowarzyszenia z podaniem spraw, które mają być przedmiotem obrad.
- Zarząd zobowiązany jest zwołać Nadzwyczajne Walne Zebranie nie później niż w ciągu 14 dni, licząc od daty wniesienia żądania określonego w pkt. 5.
- Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy:
- wybór i odwołanie w formie uchwały członków władz Stowarzyszenia tj. Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej,
- przyjmowanie i rozpatrywanie w formie uchwały sprawozdań z działalności Zarządu, Komisji Rewizyjnej w okresach rocznych oraz udzielania absolutorium ich członkom. W przypadku nieudzielenia absolutorium członkowie organu, nie mogą dalej pełnić funkcji, a także kandydować do władz następnej kadencji,
- podejmowanie uchwał w sprawie głównych kierunków działalności i planów budżetowych na okresy roczne,
- uchwalenie Statutu oraz podejmowanie uchwał w sprawie jego zmiany,
- podejmowanie uchwał w sprawie nadania tytułu członka honorowego,
- podjęcie uchwały w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia,
- ustalanie wysokości składki członkowskiej,
- podejmowanie uchwał we wszystkich sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych władz Stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał w sprawie ustanowienia wynagrodzenia oraz ustalenia zasad jego wypłaty członkom Komisji Rewizyjnej, za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją,
- podejmowanie uchwał w sprawie wyznaczenia Pełnomocnika do reprezentowania Stowarzyszenia w umowach między Stowarzyszeniem, a członkami Komisji Rewizyjnej oraz w sporach z nimi.
- Walne Zebranie Członków wybiera swego Przewodniczącego i Sekretarza Zebrania. Zebrania są protokołowane.
- W Walnym Zebraniu Członków mogą brać udział zaproszeni goście, eksperci z głosem doradczym.
§ 18
ZARZĄD
- Zarząd to władza wykonawcza powołana do kierowania bieżącą działalnością Stowarzyszenia, składa się od 1 do 3 członków, powoływanych przez Walne Zebranie Członków, które dokonując wyboru wskazuje jednocześnie funkcje w Zarządzie (np. Prezesa, Wiceprezesa, Skarbnika, Sekretarza).
- Do reprezentowania Stowarzyszenia i składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia, uprawnieni są:
- Jednoosobowo Prezes Zarządu, w przypadku składu Zarządu liczącego jednego członka,
- Dwóch Członków Zarządu działających łącznie, w przypadku składu zarządu liczącego więcej niż jednego członka,
- Członek Zarządu działający łącznie z Pełnomocnikiem lub Prokurentem, w przypadku składu zarządu liczącego więcej niż jednego członka.
- Zaciąganie zobowiązań lub zbywanie majątku przekraczających równowartość 500.000 zł (pięćset tysięcy złotych) wymaga dla swojej ważności uchwały Walnego Zebrania Członków.
- Członkiem Zarządu nie może być osoba pełniąca funkcję członka Komisji Rewizyjnej.
- Do zakresu działania Zarządu należy:
- organizowanie pracy Stowarzyszenia i kierowanie jego działalnością,
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
- zwoływanie Walnego Zebrania Członków,
- podejmowanie decyzji w sprawie przyjmowania i skreślania członków oraz prowadzenia ich ewidencji,
- realizowanie budżetu i zadań wynikających z planu zamierzeń oraz preliminarza dochodów i wydatków,
- podejmowanie uchwał w sprawach zaciągania zobowiązań, nabywania i zbywania majątku Stowarzyszenia,
- przyjmowanie darowizn i zapisów,
- Zarząd odbywa posiedzenia w miarę potrzeb.
- Posiedzenia Zarządu są protokołowane.
- Posiedzenie Zarządu zwołuje Prezes lub osoba przez niego upoważniona.
- Uchwały i decyzje Zarządu zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Zarządu. W przypadku równej liczby głosów, głos Prezesa jest decydujący.
- Uchwały Zarządu podejmowane w głosowaniu jawnym. Jednakże Zarząd może w formie uchwały podjętej zwykłą większością głosów, zdecydować o przeprowadzeniu głosowania nad określonymi uchwałami w głosowaniu tajnym.
- Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie w wysokości i na zasadach ustalonych przez Walne Zebranie Członków w formie uchwały.
§ 19
KOMISJA REWIZYJNA
- Komisja Rewizyjna jest organem powołanym do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia, składa się od 3 do 5 członków, powoływanych przez Walne Zebranie Członków.
- Po dokonaniu wyboru, Komisja Rewizyjna wybiera spośród siebie Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić funkcji w Zarządzie.
- Do obowiązków zadań Komisji Rewizyjnej należy:
- nadzór nad Zarządem w zakresie jego działalności, w tym powziętych uchwał, realizacji umów, regulaminów a także przestrzegania obowiązującego prawa,
- kontrolowanie co najmniej raz w roku całokształtu działalności Stowarzyszenia,
- występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli i żądania wyjaśnień,
- składania na Walnym Zebraniu Członków wniosków o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium dla poszczególnych członków Zarządu,
- składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zebraniu Członków,
- prawo udziału członków Komisji w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym,
- prawo żądania zwołania posiedzeń Zarządu,
- podejmowanie uchwał w sprawie ustanowienia wynagrodzenia oraz ustalenia zasad jego wypłaty członkom Zarządu, za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją,
- podejmowanie uchwał w sprawie wyznaczenia Pełnomocnika do reprezentowania Stowarzyszenia w umowach między Stowarzyszeniem, a członkami Zarządu oraz w sporach z nimi.
- Komisja Rewizyjna określa w formie uchwały Regulamin Pracy Komisji Rewizyjnej.
- Uchwały Komisji Rewizyjnej zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania. W przypadku równej liczby głosów, głos Przewodniczącego jest decydujący.
- Uchwały Komisji Rewizyjnej podejmowane w głosowaniu jawnym. Jednakże Komisja Rewizyjna może w formie uchwały podjętej zwykłą większością głosów, zdecydować o przeprowadzeniu głosowania nad określonymi uchwałami w głosowaniu tajnym.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu prac w Komisji Rewizyjnej w wysokości i na zasadach ustalonych przez Walne Zebranie Członków.
§ 20
ZMIANY STATUTU I ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA
- Zmiana Statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia wymagają uchwały Walnego Zebrania Członków, podjętej większością 2/3 głosów, przy obecności połowy uprawnionych do głosowania członków.
- W razie podjęcia przez Walne Zebranie Członków uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia, Walne Zebranie decyduje o przeznaczeniu majątku i powołuje likwidatorów, którymi mogą członkowie Zarządu. Uchwała określa tryb likwidacji Stowarzyszenia.
§ 21
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
W sprawach nie uregulowanych niniejszym statutem zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach.
Tekst jednolity sporządzony 14 maj 2024.
Tomasz Ramus
Prezes Zarządu